Yükleniyor...
YEŞİL TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ
İSTANBUL ŞUBESİ

 

Yazarlar :     Başlık :
Makaleler / Şaban
ORMAN PEYZAJLARININ ONARILMASI İÇİN EĞİTİM SAHALARI

Tercüme: Şaban ÇETİNER

Orm. Yük. Müh., OGM Dış İlişkiler, Eğitim ve Araştırma Dairesi, Ankara, saban.cetiner@yahoo.com

Birliğe (İng. GPFLR) ait (forestlandscaperestoration.org) ağ sayfasında, Orman ve Peyzajları Onarma (İng. FLR) çalışmalarının yapılmış olduğu veya devam ettiği ve sol sütunda listelenmiş bazı örnek sahaları tanıtmaktadır. “Birlik” üyelerine ait saha, araç ve siyasi teşebbüsler çeşitli coğrafi bölgeleri, paydaş gruplarını, sosyal ve iktisadi özellikleri ve onarım stratejilerini temsil etmekte, farklı şartları göstermekte ve farklı paydaşların arazi yönetimi konularını nasıl ele aldıklarına dair zenginliği göstermektedirler. Eğitim sahalarının tamamını görmek için, liste veya haritaya bakılabilir. GPFLR eğitim yerleri daha büyük bir haritada gösterilmektedir. Eğitim ağına katılmak isteyen ortakların kabul ettiği şu hususlarda kararlı olmalıdır:

1) Ekoloji bütünlüğü ve insanların geçimi arasında fedakarlık ve bunu iyileştirmek,

2) Şu FLR ilkeleri:
  a) Ormana ait işlevlerin dengeli bir paket halinde onarılması,
  b) Karma paydaşlar arasında faal katılım, işbirliği ve müzakereler,
  c) Bir peyzajın tamamında çalışmak,
  d) Öğrenip uyarlamak.

3) Bu eğitim şebekesi yoluyla bilgi paylaşımı, takip ve öğrenme. Maksat, ortakların ve diğer var işbirlikçilerin "gönüllü" oldukları sahaları bir araya getirmek; sonra onları kendi durum ve ilgilerine uygun eğitim faaliyetleri paketiyle buluşturacak bir ortamı sağlayacak şekilde buluşturmaktır. Bu ağda o sahaların şu yönleri itibarıyla çeşitlilik ve karışımlar olabilir:
  a) Örnek büyüklüğü,
  b) Mülkiyet karışımı,
  c) Coğrafi denge,
  d) FLR gelişiminin farklı aşamalarına, yani planlama, uygulama ve onarılmış bir ekosistemin bazı özelliklerini gösteren sahalara ait bir dizi arazi. Öte yandan, katılımcıların birbirlerinden öğrenebilmelerine imkan verecek bazı kıyaslamalar yapılabilmelidir ve karşılaştırma ilk olarak yukarıda listelenen taahhütleri sıralayacaktır. Sayfamızda zamanla erişilebilen ek bilgiler de yayımlanacaktır. GPFLR EĞİTİM SAHALARI Bu sahalar, dünya haritası üzerinde ve (orman peyzajlarının onarımına dair) ayrıntılı bilgileriyle beraber verilmektedir:

1) Gana (Pamu Berekum),

2) İngiltere (a-Loch Katrine, b) Kielder Ormanı, c) Lake District),

3) Brezilya (Alto Acre bölgesi),

4) Çin (a- Miyun Havzası, b) Minshan),

5) Uganda (Elgon Dağı Milli Parkı),

6) Burundi (a-Kibira, b) Mukungu),

7) Dem. Kongo (a-Bikoro, b) Goma),

8) Ruanda (a- Gishwati, b) Mukura),

9) G. Afrika Cum. (Presence-3 devlet ortak),

10) Avusturalya (Tasmanya),

11) Endonezya (a- Harapan Yağmur Ormanı, b) Kampar, c) Tahura Bukit Soeharto),

12) Tayland (Doi Mae Salong),

13) Hollanda (a-Beekbergerwoud, b) Cortenbacherveld, c) Bentwoud, d) Drentsche Aa, e) Drents-Friese Wold, f) Oostvaarderswold, g) Terworm, h) Westerse Veld van Rolde),

14) Dominik Cum. (Bosque Modelo Colinas Bajas),

15) Kosova,

16) Arnavutluk (Ulza).

ÖRNEK-1: Westerse Veld Rolde (Hollanda) Başlıklar: 1) Başlıca fiziki özellikleri, 2) Mevcut arazi kullanımı, 3) Bozulmasının ana sebepleri, 4) Hedef ve strateji, 5) Belirli ana faaliyetler, 6) Paydaşlar ve çıkarları, 7) Büyük Başarıları, 8) Engelleyici hususlar, 9) Bugüne kadar Öğrenilmiş genel dersler, 10) Peyzajın / Projenin adı: Westerse Veld van Rolde, 11) Yeri: Assen yakınlarındaki Drenthe ili, (koordinatlı), 12) Sahası: 2 km2 ÖRNEK-2: Pamu Berekum (Gana) Başlıklar. 1) Tanıtım, 2) Başlıca fiziki özellikleri, 3) Mevcut arazi kullanımı, 4) Bozulmasının başlıca sebepleri, 5) Hedef ve strateji, 6) Onarma faaliyetleri, 7) Paydaşlar ve Çıkarları, 8) Belirli ana Başarılar, 9) Engelleyici hususlar, 10) Bugüne kadar Öğrenilmiş genel dersler (haritalı), 11) Peyzajın Adı: Pamu Berekum, 12) Proje adı: ITTO / FORIG Toplumun Ortak Onarma Projesi, 13) Yeri: Batı Brong Ahafo Bölgesi, Gana (koordinatlı olarak), 13) Sahası: 189 km2, 14). Bu saha için irtibat: Dr. Dominic Blay, Orman Araştırma Enstitüsü, Gana FORIG, drdominicblay@yahoo.com Francis Dwomoh, Orman Araştırma Enstitüsü, Ghana (FORIG), fkdwomoh@csir-forig.org.gh TERCÜME EDİLEN BAZI ESERLER Konu ile alakalı olan aşağıdaki eserin özeti ve 3 adet eki, yani Gana, Endonezya ve Afrika Göller Bölgesi tarafımdan tercüme edilmiş ve Yeşil Türkiye Dergimizde yayımlanmaktadır: Orman Peyzajlarının Onarılması (Orman Peyzajlarını İyileştirme Sanatına ve Bilimine Giriş), 2005, İTTO TS-23142s: ITTO-IUCN ortak eseri olup 14 bölüm ve sözlük ilaveli basılmıştır. Dergi için sadece Giriş Bölümü (3s) tercüme edilmiştir.

Yazar Adı : Şaban ÇETİNER
Eklenme Tarihi : 1289569308
Bu makale 3067 kişi tarafından okundu.
Bu Makaleye Yapılan Yorumlar
Bu Makaleye Ait Kayıtlı Yorum Bulunamadı.
Bu Makaleye Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.